CBIS 5929915
CBIS 5851924
CBIS 5859816
CBIS 5859817
CBIS 5859818
CBIS 5859819
CBIS 5859841
CBIS 5859842
CBIS 5859843
CBIS 5898268
CBIS 5926792
CBIS 5926793
CBIS 5929916
CBIS 5929917
CBIS 5929918
CBIS 5929919
CBIS 5929920
CBIS 5929921
CBIS 5929922
CBIS 5929923
CBIS 5929924
CBIS 5929925
CBIS 5929926
CBIS 5929927
CBIS 5929928
CBIS 5929929
CBIS 5929930
CBIS 5929931
CBIS 5929932
CBIS 5929933
CBIS 5929934
CBIS 5929935
CBIS 5930098
CBIS 5930099
CBIS 5931163
Show full image
Hide full image

25 år etter OL 1994

I februar 2019 var det 25 år siden OL og Paralympics-94. Det ønsket Lillehammer kommune å markere og tok derfor initiativ til å samle gode samarbeidspartnere til et arrangement helga 15. – 17. februar 2019. Byfest var det lørdag 16. februar. Målet var en markering som formidlet historien og var inkluderende samt framtidsretta.

25 år etter OL 1994 ble en suksess med tusenvis av besøkende og lokalbefolkning som deltok i arrangementene. Storgata ble stågata, mange med antrekk fra OL 1994 og et yrende folkeliv møtte alle som tok seg tid til å komme til Lillehammer denne helgen i februar.

PROGRAM

Tirsdag 12. februar
Ilden tennes og brenner under hele jubileet
​Sted: Lysgårdsbakkene

Torsdag 14. februar
​Hub.Pub med OL- tema
Sted: Hub.Pub Lillehammer, Jernbanegata 13
​Tid: Kl. 16.30-21.00

Fredag 15. februar
​Jubileumskonferanse i Maihaugsalen
Tema: OL sin betydning, utvikling og framtid
Sted: Maihaugsalen – Maihaugen
Tid: Fredag 15. februar kl. 12.00 – 16.00
Pris: 200,- kroner inkludert kaffe, te og kringle

Bekreftede bidragsytere er:
Gerhard Heiberg, President LOOC, Honorær medlem IOC
Kristin Kloster Aasen, IOC-medlem i Norge
Gilbert Felli, tidligere Executive Director, Games Department, IOC
Sveinung Jørgensen, Høgskolen i Innlandet
Lars Jacob Tynes Pedersen, Norges Handelshøyskole
Jon Helge Lesjø, Høgskolen i Innlandet
Stine Lise Hattestad, gullvinner OL’94, Partner Pure Consulting
Birger Løfaldli, kommentator, Adresseavisen
​Leif Welhaven, kommentator, VG
​Morten Kristiansen, konsernsjef Moelven Industrier ASA
​Kjartan Haugen, olympisk gullmedaljevinner Paralympisk 2006

​Utendørspremiere på filmen om polfarer Roald Amundsen
​Sted: Lysgårdsbakkene
Tid: kl. 18.00-21.15

Lørdag 16. februar
​Folkefest i Lillehammer sentrum
Kl. 09.00
Byen er åpen, pyntet og klar til fest!
​OL-minner fra blant annet Norges olympiske Museum. Musikalske dryss gjennom dagen i gågata
​Sted: Sentrum
Kl. 11.00
Mini -OL – prøv idretten!
Barnearrangement med premie til alle. Møt OL- mesterne og prøv OL-grenene; aking, skøyter, ishockey, ski, curling, skiskyting og snowboard. Speaker, musikk, varm drikke og god stemning.
Sted: Søndre Park

Kl. 13.30
Parade fra Søndre Park til Lilletorget for alle! Møt gjerne opp i OL-antrekk fra -94!
​Sted, oppmøte: Søndre Park
​DD.MM. Kong Harald og Dronning Sonja er til stede.
Kl. 14.00
Paradestart
Sted: Søndre Park

Kl. 14.00
Åpning av utstilling Marianne Hurum
​Sted: Lillehammer Kunstmuseum
Kl. 14.30
Sceneshow inkludert T-skjorte-auksjon. Regionale artister og OL-kjendiser
Sted: Lilletorget
Kl. 16.00
Opptog fra sentrum mot Lysgårdsbakkene. Maskotene fører an, underholdning underveis
​Sted: Lilletorget

OL-magi! Show, musikk og fyrverkeri!
​Sted: Lysgårdsbakkene
​Tid: 17.00
Gratis adgang til Norges Olympiske Museum hele dagen.

Fakkelprisen
Kl. 18.00, dørene åpner
Sted: Håkons Hall
Kl. 19.00, showet starter.
Billetter kan du kjøpe her:
DD.MM. Kong Harald og Dronning Sonja er til stede

Fasiliteter